29.03.2007
Min far, som var enkemand, er for nyligt afgået ved døden. Han ejede et sommerhus med en ejendomsvurdering på ca. 1 mio. kr. Vi er nu 3 søskende som skal dele boet. Hvor meget skal vi svare boafgift af, hvis vi vælger at beholde sommerhuset?
Kan man overtage huset til vurderingsprisen - 15 %, som hvis han ville have overdraget sommerhuset til os i levende live?
Hvis vi vælger at sælge huset senere, kan vi så løbe ind i beskatning af gevinst ved salget (Huset blev købt af vores forældere for kr. 175.000 i 1977).
Vi har tvivl om, hvorvidt huset kan sælges for vurderingsprisen, da der kræves en del vedligeholdelse af bl.a. tag. Vil man kunne overbevise skifteretten om at huset ikke er lige så meget værd, som ejendomsvurderingen siger, evt. ved at få en ejendomsmægler til at lave en vurdering af huset?
På forhånd tak for svaret.
Rådgivning om køb af fast ejendom, Lejeforhold, Entrepriseret og Retssager