Genveje:
Hop til hovedmenu Hop til indhold Hop til søgning

Spørgsmål og svar fra Danske Boligadvokater

Emner

Spørgsmål og svar fra Danske Boligadvokater

Alvorlige fejl ved andelskøb

Spørgsmål

20.11.2009
Jeg har netop købt en andelsbolig på 4. etage og overtager d. pr. 1. dec., men fik nøglerne i sidste uge. På mit første besøg som andelshaver i lejligheden kan jeg konstatere, at det regner ind igennem væggen i køkkenet. Det viser sig ved nærmere undersøgelse, at der højst sandsynligt er svamp i væggen og at problemet derfor har stået på i længere tid. Der var planlagt tagrenovation allerede sidste år, hvor det ikke blev vedtaget på generalforsamlingen. Men det er sat på dagsordenen til næste generalforsamling til marts. Der er ingen henvisning til dette problem i vurderingsrapporten. Hvad er mine rettigheder og muligheder i denne situation? Kan jeg fortryde købet pga. disse uforudsete omstændigheder? Hvad vil I råde mig til at gøre? På forhånd mange tak
Hilsen Mai

Svar

Kære Mai

Jeg må ud fra indholdet af dit spørgsmål gå ud fra, at der er gået mere end 6 hverdage efter at købsaftalen er underskrevet af jer begge, og at du derfor ikke har fortrydelsesret.

Hvis der er alvorlige og ”væsentlige” fejl og mangler ved lejligheden, kan købsaftalen hæves. Du skal straks rette henvendelse til en advokat og få en konkret vurdering af sagen.

Det er vigtigt så hurtigt som muligt at få fastslået manglernes beskaffenhed så man på dette grundlag kan beslutte hvilke skridt der skal tages overfor såvel sælger som boligforening.

Med venlig hilsen
Anders Welding
Dansk BOLIGadvokat, Amager

Svar af: