30.07.2009
Hej,
For ca. 2 mdr. siden fraflyttede jeg min lejlighed. Min private udlejer godkendte istandsættelsen og sagde han ville overføre depositumet til mig. Da det efter 1 mdr. stadig ikke var overført prøvede jeg gentagne gange forgæves at kontakte udlejer. Det eneste jeg har på ham er hans tlf. nr.
For ca. en uge siden svarede han igen, at han ikke kunne hjælpe da han havde finansielle problemer, og hans ejendomme var ved at blive solgt på tvangsauktion! Siden har jeg flere gange prøvet at kontakte ham for at få oplyst hvilken advokatfirma, der bestyrer hans konkursbo samt hans adresse o.l., men forgæves.
Hvad kan man gøre i sådan en situation?
Er der muligt at tjekke om hans ejendomme virkelig er under tvangsauktion et sted?
På forhånd tak for hjælpen.
Køb og salg af boliger, stiftelse og omdannelse af andelsboliger, finansieringsrådgivning, entrepriseret, større mangelsretssager, lejeret