Genveje:
Hop til hovedmenu Hop til indhold Hop til søgning

Spørgsmål og svar fra Danske Boligadvokater

Emner

Spørgsmål og svar fra Danske Boligadvokater

Sag mod entreprenør af nybyggeri

Spørgsmål

18.02.2009
Hej danske boligadvokater

Jeg har købt et sprit nyt hus af Sjælsø gruppen. Det har vist sig at varmtvandsinstallationen ikke lever op til DS439, der er standard på området. I tillæg til det gasfyr, der ikke lever op til kravene, vil man så sætte en vandvarmer op. Jeg opfatter dette som en foringelse af boligen, da dels fylder varmtvandbeholderen meget men den vil også give os en merudgift.
Kan jeg søge erstatning for denne forringelse af boligen.

Hvor henvender jeg mig hvis jeg skal have hjælp til at stille mig op imod en mastodont som sjælsøgruppen.

Det er et meget dårligt byggeri jeg bor i. det suser ind overalt og når man går dem på klingen siger at jeg bare kan ligge sag an.

Hjælp!

Svar

Kære Spørger
Det er dig, som skal dokumentere manglerne ved boligen og udgifterne til udbedring af manglerne.
I første omgang kan du måske få en branchekyndig til at udtale om manglerne og istandsættelsesomkostningerne.
Vil entreprenøren stadig ikke indrømme fejlene, kan det blive nødvendigt med en voldgiftssag/retssag med en syns- og skønsforretning, som foretages af en uvildig skønsmand.
Tal med dit retshjælpsforsikringsselskab – der, hvor du har tegnet en husforsikring – og hør, om de dækker udgifterne til en voldgiftssag/retssag.
Er du sikker på at have en retshjælpsforsikring er tiden inde til at gå til en boligadvokat, som kan varetage dine interesser over entreprenøren.

Med venlig hilsen
Advokat Klaus Lunøe (H)
Dansk BOLIGadvokat

Svar af: