07.10.2008
jeg bor i almen bolig i sorø:
i flg vedtægterne har man ret til, inden afdelingsmøder at stille foreslag til dagsordenen med en frist på 14 dage inden mødedato.
jeg stiller et foreslag om at tillade husdyrhold,(bla. fordi forretningsføren har tilladt enkelte beboere at beholde deres ulovligt anskaffede husdyr, på trods af skriftlige klager netop om dette)
jeg afleverer dette personligt, og sørger for at få en kvittering(belært af erfaring)på at mit foreslag er afleveret rettidigt.
Mit foreslag ignoreres og sendes ikke ud 8 dage før mødet.
Jeg møder op til mødet og anfører at mødet så må være ugyldigt pga ovenstående.
det bliver latterliggjort og jeg doceres i at der ingen grund er til at tage punktet med ,da vi jo samlet skal stemme om husordenen(hvor husdyr er forbudt) Jeg fastholder at jeg har krav på at få mit ændrings foreslag på.
En fra bestyrelsen foreslår så at vi sender spørgsmålet ud til urafstemning - hvilket jeg finder fair og forretningsføreren godtager dette, og lover at tage sig af det.
nu er der så gået 6 uger og jeg henvender mig for at høre, dels om referat samt urafstemning, ingen på kontoret ved hvad jeg taler om, de beder mig om at fremsende foreslaget på ny og så vil de se på sagen.
referatet er nu uddelt og mine protester, foreslag samt aftalen om urafstemning er klinisk renset fra alt referat.
Hvad gør jeg så nu,? er beboerdemokratiet virkelig bare noget man fortæller os vi har, uden at vi har det. ?
samtidig har jeg fundet ud af at nyansatte får de gode lejemål efter 6 måneders ventetid,mens jeg har stået på venteliste i 6 år.........er det også et lovligt hul i lejeloven,eller er det her pamperi af værste klasse?
venlig hilsen
en lejer
Køb og salg af boliger, stiftelse og omdannelse af andelsboliger, finansieringsrådgivning, entrepriseret, større mangelsretssager, lejeret